Pierwsze kroki w przedszkolu i szkole - Warsztaty dla rodziców, zajęcia dla dzieci (29-09-2018 sobota) – OPRE Ośrodek Psychoterapii Rozwoju i Edukacji

Pierwsze kroki w przedszkolu i szkole – Warsztaty dla rodziców, zajęcia dla dzieci (29-09-2018 sobota)

Terapia grupowa dzieci autorski program Miasteczko
Kontynuacja szkolenia – Terapia grupowa dzieci w oparciu o autorski program Miasteczko – trwa nabór 2018/19
14 sierpnia 2018
OPRE.pl terapia grupowa dla dzieci MISTECZKO
Terapia grupowa dla dzieci – projekt MIASTECZKO – czy zdążysz na nabór do 13 listopada?
7 listopada 2019
 

Zaproszenie

 
OPRE czyli Ośrodek Psychoterapii Rozwoju i Edukacji w Wieliczce zaprasza 29 września w godzinach od 10.30 do 12.30 na prelekcje dla rodziców. Tematem będzie terapeutyczna rola zabawy i bajki. Rodzice będą też mogli uczestniczyć w grupie rozwojowej, w tym czasie dla dzieci organizowane będą zajęcia prowadzone w oparciu o autorski projekt "Zwierzątkowo" na duńskich klockach bOblesach.

Wstęp wolny.

Projekt wspiera grupa aktywnych społecznie mieszkańców Małopolski - "Wolna przestrzeń"

zapisy telefoniczne 530-717-346 lub mail zwierzatkowo.bOblesy@gmail.com

Zespół OPRE.pl


parallax background
 

Dzień Otwarty w OPRE - 29 września (sobota)


 

Pierwsze kroki dzieci w przedszkolu lub w szkole to wyzwanie związane z wejściem w nowe środowisko. Kiedy ich zachowanie zaczyna niepokoić wychowawców lub rodzice zauważają, że dzieci sygnalizują problem, to jest to moment, w którym można i należy zastanowić się jak pomóc dziecku.


Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla dziecka na tym etapie jest wejście w grupę rówieśniczą. Nauka relacji z innymi dziećmi i wykonywania poleceń nauczyciela to trudne zadanie i czasami trzeba pomóc dziecku je zrozumieć. Na przykład dziecko staje się małomówne, nie chce mówić co działo się na zajęciach lub nagle zaczyna opowiadać o tym, że ktoś go nie lubi lub wyzywa.

Maria Kudroń*


* autorka programów o tematyce rodzinnej, prowadząca autorskie zajęcia dla dzieci na terapeutycznych zabawkach bOblesach w krakowskich domach kultury i ośrodku psychoterapii.


Tutaj pojawia się waga komunikacji - wiedza o tym, że komunikujemy się zarówno słowem jak i mową ciała. Dzieci dopiero uczą się rozpoznawać swoje emocje i je nazywać. Czasami potrzebują w tym procesie pomocy dorosłego.

Anna Payne - terapeutka rodzinna


Pedagog zapraszają na pokaz zajęć dla dzieci "Zwierzątkowo" , gdzie można np. zbudować z bOblesów jajko, wejść do środka i wykluć się przy aplauzie rówieśników. W tym czasie rodzice mogą posłuchać prelekcji o terapeutycznej roli zabawy i baśni oraz porozmawiać o emocjach i problemach związanych z wychowywaniem dzieci.

Zwierzątkowo - zaplanowano zajęcia w trzech grupach:

1. godz. 10:30,
2. godz. 11:30,
3. godz. 12:30


Zajęcia prowadzą:

 
 
 

Do rozpoczęcia pozostało:


 
00

Dni


00

Godzin


00

Minut


00

Sekund


parallax background
 

I. Beata Kicińska "Terapeutyczna rola zabawy" godz.10.30


 

Bawiąc się dziecko zdobywa doświadczenia, a zabawa wypełnia większość jego życia. Możemy pomóc mu powiększyć zasób tych doświadczeń dostarczając mu nowych pomysłów na zabawę i pomagając w tworzeniu bezpiecznego środowiska, w którym te pomysły będzie mogło realizować. Wszyscy wiemy, że dzieci bawią się dla przyjemności, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że bawią się aby ujarzmić lęk, czy zapanować nad niepokojem. Kiedy lęk jest zbyt duży zabawa zaczyna mieć charakter przymusu. Czasem to my dorośli możemy podsunąć dziecku pomysł zabawy, która będzie miała terapeutyczny charakter, częściej jednak dzieci same po niego sięgają jeżeli stworzymy dogodne do tego warunki, jak dziewczynka, która bojąc się ciemności, w „Miasteczku” „bawiła się w noc". W efekcie dziewczynka mogła przestać spać przy świetle.

Beata Kicińska - terapeutka*


* Beata Kicińska - autorka programu terapeutycznego dla dzieci "Miasteczko".


O znaczeniu zabawy i możliwości pomocy dziecku przez zabawę mgr Beata Kicińska opowie rodzicom na spotkaniu pod hasłem "Terapeutyczna rola zabawy" - godz. 10.30


parallax background
 

II. Iwona Pasławska-Smęder - "Jak napisać bajkę dla dziecka" - godz.11.30


 

Dzieci często wcielają się w zabawie w postaci z bajek. Ze znanych bajek najbardziej lubię tę o brzydkim kaczątku.

Iwona Pasławska-Smęder* - psychoterapeutka

* Iwona Pasławska-Smęder, psychoterapeutka pisząca bajki dla swoich małych pacjentów


Pisanie dla dzieci zaczęła od bajek dla swojego syna. Jego ulubionym był bohaterem był stworek Florek, który mógł na przykład wybrać się na podwórko i tam nie szła mu gra w piłkę, bo czuł się inny. Miał cienkie nóżki. Psychoterapeutka opowie jak skonstruowana powinna być bajka, aby pomogła dziecku przeżyć, zrozumieć coś ważnego i czasem bardzo trudnego.


Terapeutka Iwona Pasławska-Smęder zaprasza na spotkanie "Jak napisać bajkę dla dziecka" - godz.11.30


parallax background
 

III. Igor Popilowski - "Rodzic też człowiek" - godz.12.30


 

Ostatnio usłyszałem rodzinną anegdotę - zmęczona mama zasypywana pytaniami od malucha, wzdycha - "Nie ma człowiek chwili spokoju"
"Przecies, ty nie jesteś cłowiek, ty jesteś mama" - mówi oburzony czterolatek.
Trafiają na moje warsztaty zagonieni, przemęczeni rodzice, pełni poczucia winy, bo np. okazali złość przy dziecku. Tymczasem podstawą do tego, aby dziecko dobrze się czuło, jest dobre samopoczucie rodzica. Wniosek, rodzice dbajcie o swój dobrostan. Poświęcać się wychowaniu, to nie znaczy, że jesteście robotami bez uczuć. Prowadzę dla rodziców grupy rozwojowe "Odkrywcy", na których rodzice mogą uzyskać świadomość siebie, rozpoznają paletę emocji. Dzieci nas naśladują, od rodziców mogą nauczyć się bezpiecznego okazywania złości, rozczarowania, smutku czy umiejętności wyznaczania granic.

Igor Popilowski* - terapeuta


Terapeuta Igor Popilowski zaprasza na warsztat wprowadzający - "Rodzic też człowiek" - godz.12.30


parallax background
 

Mapa


Zapraszamy Państwa do OPRE w Wieliczce przy ulicy Kosiby 3